Město piva je teď městem zákazu, který nic neřeší, říká Daniel Kůs

Pod taktovkou ODS, která vládne Plzni bezmála 30 let, byla i přes odpor Pirátů schválena vyhláška zakazující na velkém území Plzně konzumaci alkoholu na veřejnosti. Je buzerace lidí opravdu jediné co vedení města v čele s ODS vymyslí? Kde byla liberální TOP 09? Chápu, že „drží s ODS basu“, ale čekal bych trochu více vzdoru.

Proč byl vlastně tento zákaz zaveden? Jasnou odpověď jsme nedostali. Původně jsem si myslel, že jde o opatření proti bezdomovcům, ale to vedení města popřelo. Smysl vyhlášky tak zůstává nejasný. Jistě nikdo nevidí rád povalující se opilce na veřejných místech, ale omezit kvůli tomu všechny Plzeňáky je něco, s čím nesouhlasím. Téměř v žádném evropském městě takové zákazy neplatí. Naposledy jsem se svou partnerkou sledoval západ slunce u fontány v Barceloně s pivečkem (bohužel ne plzeňským) v ruce. Spolu s další asi tisícovkou lidí. Žádný problém. Léto, pohoda. Dobře totiž vědí, že zákazy a omezování je až to poslední, k čemu se má sahat. Zvláště po covidových letech zákazů, které máme za sebou.

Kladu si proto další otázku. Vyřeší něco tento zákaz? Zákazy mají většinou opačný efekt. Tento je navíc nesmyslný, nic neřeší a nevyřeší. Vedení města si nechalo za peníze Plzeňanů zpracovat studii od odborníků, která nic takového nedoporučuje a když ano, tak nejdříve jako pilotní projekt na malém území a vyhodnotit po čase přínosy, což jsme navrhovali a byli ochotni podpořit. 

Proč si tedy nechalo vedení města dělat studii? Když její výsledky vyhodilo do koše spolu se stovkami tisíc, které za ni dalo. Ale nutno podotknout, že pan primátor za ODS nás ubezpečil, že si nechali udělat průzkum veřejného mínění (opět za peníze Plzeňanů) a že zákaz má podporu. Také Vám to celé přijde dost absurdní? 

Vyhláška je účinná již od 1.5.2022. Městští strážníci mohli využívat stávající legislativní nástroje. Tato vyhláška jim žádné extra velké nové zbraně do rukou nedává. Jak poznají, že dotyčný skutečně konzumuje alkohol? Ochutnají? Zabaví a pošlou na rozbor? To nesmějí! Stačí mít láhev zabalenou v neprůhledném pytlíku, jako se to zcela nepokrytě děje v USA a jsou krátcí. Zrovna v tomto bych se u Amíků neinspiroval. Ředitel Městské policie nám tvrdil, že strážníci bezpečně poznají, kdo je pod vlivem. Zapomněl ale, že nejde o to, kdo je a není pod vlivem. Ale o to, zda konzumuje, či nikoliv. A také zda konzumuje alkohol, protože na drogy tato vyhláška nemyslí. Další dílek do skládačky absurdity. 

Pan primátor Šindelář (ODS) nás ujistil, že se vyhláška nebude uplatňovat třeba na zamilované páry, a tak když pominu fakt, že tím přiznal, že bude vyhláška uplatňována selektivně, což je proti právním principům, tak se ještě chudáci městští strážníci musejí stát experty na zamilovanost. Kde zákaz platí? Je příliš plošný a zasahuje na velkém území. Ale neplatí všude a jsou i výjimky, jako předzahrádky hospod a různé akce. Navíc dle mapek není úplně jednoduché přesně poznat hranice zákazu. Jako např. kolem OC Luna. Možná měli udělat appku, aby byla absurdita dovršena. 

Nehodláme se s tím smířit a budeme usilovat o zrušení této vyhlášky. Rád vyzval kmotry z ODS, aby alespoň jednou udělali správnou věc a pomohli mi tuto nesmyslnou vyhlášku zrušit. Jsem hrdý, že je Plzeň městem světoznámého piva a rád bych ji znovu viděl svobodnou a bez zbytečné buzerace lidí. 

Publikováno na webu plzenska.drbna.cz

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Uděluji tímto výslovný souhlas fyzické osobě Mgr. Daniel Kůs, kandidátovy do senátu za Pirátskou stranu a město Plzeň, aby v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů a GDPR zpracovávala tyto následující osobní údaje:

  • Vaše jméno a příjmení
  • Váš kontaktní email
  • Vaše IP adresa

Vaše osobní údaje se shromažďují a zpracovávají pro účely odpovědi na položený dotaz pomocí kontaktního formuláře

Mgr. Daniel Kůs bude vaše osobní údaje zpracovávat v souvislosti s položeným dotazem to po dobu 2 let od okamžiku odeslání formuláře, popř. do doby odvolání tohoto souhlasu.

Máte právo svůj souhlas související s ochranou údajů kdykoli s budoucí účinností odvolat prostřednictvím emailu na daniel.kus@pirati.cz

Odvoláním souhlasu není dotčena zákonnost zpracování vycházejícího ze souhlasu, který byl dán před jeho odvoláním. Odvolání souhlasu též nemá vliv na zpracování osobních údajů, které správce zpracovává na základě jiného právního základu, než je Vámi udělený souhlas.

Dále máte právo:

požadovat po nás informaci, jaké Vaše osobní údaje zpracováváme,
požadovat po nás vysvětlení ohledně zpracování osobních údajů,
vyžádat si u nás přístup k těmto údajům a tyto nechat aktualizovat nebo opravit,
požadovat po nás výmaz těchto osobních údajů,
můžete kdykoliv podat stížnost týkající se zpracování vašich osobních údajů nebo neplnění povinností správce plynoucích z GDPR k dozorovému úřadu. Dozorovým úřadem je v ČR Úřad pro ochranu osobních údajů, se sídlem Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7, www.uoou.cz.
Poskytnutí souhlasu je dobrovolné. Současně touto cestou dáváte výslovný souhlas k zasílání výše uvedených informací formou přímého marketingu.