,,Chytrá” demokracie a digitální restart ekonomiky

Nepromrhejme příležitost. Místo návratu ke starému normálu restartujme Česko. S využitím maxima, co naše věda a technologie nabízejí.

Podpořme odvážné, kteří chtějí začít podnikat

Pro naši zem, pro naše občany a pro naše podnikatele je koronavirová krize velmi těžká zkouška, která je však příležitostí pro nové začátky podnikání. Chci podpořit všechny občany odvážné občany, kteří se rozhodnou v této době začít podnikat. Tato pomoc by podle mě měla být formou půjček na rozjezd podnikání, snadnějšího založení firem a zrušení minimální vyměřovacího základu sociálního a zdravotního pojištění na první rok až dva.

Krize ukázala, kolik potenciálu se v našich lidech skrývá. Průmysl 4.0, nanotechnologie, virtuální realita, smart řešení – to vše může zvýšit soběstačnost a prestiž ČR za plného využití potenciálu našich firem. Rychlejší zavádění digitálních technologií navíc přispěje k zefektivnění veřejné správy a umožní občanům se na ní aktivně podílet.

Stát se má řídit transparentně

Podívejme se na nynější krizi jako na příležitost obnovení důvěry v náš stát. Stát by mohl začít své občany transparentně a srozumitelně informovat o svých rozhodnutích, o cenách nákupů, a jak a komu platí dotace z peněz daňových poplatníků.

Zdroj: Freepik

Zapojme občany a občanské iniciativy do modernizace země

Řadu činností i inovací mohou zajistit neziskové aktivity občanů i byznysu. Pokud jim poskytneme prostor a podporu, zjistíme, že se stát rozhodně nemusí starat o všechny své záležitosti. Nejlepší přirovnání vidím v šití roušek, které jsme taky ze dne na den zvládli všichni.

 

Nakopněme naši zem technologiemi

Chytrá řešení zjednoduší výuku na školách. Pacientům se zkrátí dlouhé hodiny v čekárnách a měsíce čekání na výsledky vyšetření. Skoncujme s vizí České republiky jako montovny Evropy, svázané netransparentní byrokracií. Máme na víc, ale musíme všechny instituce zásadně podpořit. Např. posílit metodickou podporu učitelů v oblasti online výuk, ICT podpora škol, přijmout zákon o elektronizaci zdravotnictví, podpora firem, které přináší vyšší přidanou hodnotu práce a dalších opatření, které nás jednoduše nakopnou.